początek współpracy z firmą Domy i Dachy
Dnia 07.12. 2020 r. zawarliśmy umowę o budowę domu jednorodzinnego z firmą Domy i Dachy. My tak naprawdę podpisaliśmy ją wcześniej, wysłaliśmy kurierem, i czekaliśmy na odesłanie. Taki urok pandemii.
Samo doprowadzenie do zawarcia umowy trwało prawie 2 miesiące. Ostateczną ofertę cenową dostaliśmy 20.10.2020 r., wzór umowy 29.10.2020 r.
Koszt to 414.000 brutto (bez drzwi wejściowych) za 130 m domu z dachem dwuspadowym, rekuperacją, ogrzewaniem podłogowym. 1 okno HST 3m.
12 listopada było pierwsze spotkanie w celu zawarcia umowy.
26.11.2020 r. kolejne spotkanie. I pierwszy zonk. Firma oferuje elewację drewnianą lub tynkowaną, do wyboru. Jednak jak zaczęliśmy dopytywać o przekrój, okazało się, że warstwa steico protect idzie pod tynk, a jeśli elewacja będzie z drewna potrzebny będzie ruszt, i tej warstwy steico protect nie będzie. Rozumiem, że tak musi być. Jednak szkoda, że dając do wyboru rodzaj elewacji, firma nie mówi od razu, że nie będzie steico protect.
Dużo się naczytaliśmy o steico, chcieliśmy dom w takiej technologii, a okazało się, że jeśli zdecydujemy się na całą elewację drewnianą, tej płyty steico nie będzie w ogóle. W przekroju na stronie domy i dachy, w zakładce technologia, jest tylko przekrój ze steico protect. Nie ma informacji, że przy elewacji drewnianej przekrój będzie inny. Inwestorzy nie mogą przecież tego wiedzieć, ani nawet tego przypuszczać. Jest podany współczynnik przenikania ciepła, ale ściana bez steico protect będzie miała wyższy.
Z elewacją drewnianą w styczniu wyszedł jeszcze jeden zonk. Pytałam w mailu, czy deski mogą być też pionowo. Mogą. No i świetnie. Bardzo chciałam deski pionowo. Jednak jak przyszło co do czego, okazało się, że pionowe deski wymagają dodatkowego rusztu, a to zmniejszy powierzchnię domu!!! Bo liczy się obrys domu z wyceny. 100 głębokich oddechów... Odpuściłam, zdecydowaliśmy, że niech deski będą już poziomo. Trudno. Nasz projekt był na styk na nasze potrzeby, przy trójce dzieci, nie mogliśmy go zmniejszyć, żeby mieć wymarzoną elewację. Gdybyśmy wcześniej to wiedzieli, z pewnością byśmy to uwzględnili w grubości ściany zewnętrznej.
Tak wyglądała nasza koncepcja.
Z tej koncepcji firma Domy i Dachy miała zrobić projekt budowlany.
Firma Domy i Dachy podała nam wycenę, którą zaakceptowaliśmy bez negocjacji. Od samego początku jedno okno w salonie było fix 2mx2,3m i na podstawie rzutu z takim oknem dostaliśmy wycenę. Jednak rzut, który firma wysłała razem z umową wyglądał już tak: (spójrzcie na okno po lewej)
Zamiast okna fix w salonie 2 x 2,30 wpisano 1,60 x 2,30. To był pierwszy zgrzyt. Początkowo kazano mi za to okno dopłacić, jeśli chcę mieć 2m szerokości, "ponieważ firma wyceniała 1,6 m". Alternatywnie proponowano podział tego okna na 3 części, ponieważ takie duże okno musi być 6-szybowe, a to dużo więcej kosztuje.
Napisałam na ten temat post na grupie fb domy i dachy założoną przez prywatną osobę w celu wymiany opinii na temat tych domów. Bardzo szybko zadzwoniła do mnie współwłaścicielka firmy. Musiałam usunąć post...
Kwestia cokołu / opaski wokół domu. Wszystkie inne firmy, które wyceniały nam stan deweloperski, tą opaskę miały w cenie. Dla mnie było to oczywiste, że będzie. Jednak mój dociekliwy mąż zadał pod koniec rozmowy, na której de facto zawarliśmy umowę, pytanie o ten cokół. Okazało się, że go nie będzie. Że firma buduje stan deweloperski, ale cokół zostaje jak w stanie surowym. Zapytaliśmy, ile kosztuje w takim razie zrobienie cokołu. 9.000 zł, czyli ponad 2% kosztu budowy domu. Trochę sporo. Zrezygnowaliśmy z niego.
Potem okazało się, że wiele osób nie miało pojęcia, że ten cokół nie zostanie wykończony. Wychodzi na to, że niektórym firma o tym mówiła, innym nie.
Prawda jest taka, że jak napisała współwłaścicielka firmy DID w poście na facebooku, firma robi tylko to, co jest w umowie. I jak napisała jedna z osób komentujących: dobrze, że w oknach są szyby, bo tego nie ma w umowie.
Cóż. Umowę trzeba bardzo dokładnie sprawdzić. Najlepiej przez niezależnego architekta lub kierownika budowy, wtedy nie będzie niespodzianek.
Są to jak najbardziej bardzo ważne kwestie ale moim zdaniem również każdy z nas powinien wiedzieć początku zawsze pierwszy na działkę wejdzie geodeta. W każdym razie ja polecam świetną firmę https://geo-szkic.pl/ co do której ja mam pełne zaufanie.
OdpowiedzUsuńDrabina teleskopowa: Drabina teleskopowa to innowacyjne rozwiązanie dla tych, którzy szukają uniwersalnej i łatwej w przechowywaniu drabiny. Jej możliwość rozszerzenia i składania sprawia, że jest idealna do pracy w ograniczonych przestrzeniach i łatwa w transporcie.
OdpowiedzUsuń